Így előzd meg a gyerekek elhízását!

Életmód
Gyermeki elhízás megelőzésének módszerei
Mert ez nem csak esztétikai kérdés, hanem a hosszútávú egészségükre, sőt felnőttkorukra is hatással van.

Cuki "hurkácskák" még óvodás, iskolás korban is? Vagy kedves, mackós testalkat? Sokszor legyintünk, hogy fejlődésben van még a gyerekünk, majd megnyúlik! Hajlamosak vagyunk nem észrevenni az első jeleket, melyek a gyerekek túlsúlyára utalnak. Pedig fontos lenne erre odafigyelni. Sőt, igazából az lenne a legjobb, ha el sem jutnánk idáig!

Ne hagyd, hogy gyereked felnőttként súly- és egészségügyi problémákkal küzdjön! Ennek megelőzéséért gyerekkorban tehetsz a legtöbbet úgy, hogy gyereked már kisgyerek korától elsajátítja a kiegyensúlyozott táplálkozás alapjait.  

A Nestlé megbízásából készült, a 4-10 éves korú gyerekek táplálkozási szokásait vizsgáló reprezentatív felmérésből* kiderült, hogy a gyerekek közel negyede (23%-a) túlsúlyos vagy elhízott. A lányok helyzete még inkább aggasztó, az ő esetükben 28% ez az arány. 
 

Gyerekek elhízása

Hogyan kezdj neki?

Ahhoz, hogy a gyerekek kiegyensúlyozottan étkezzenek, és megfelelő táplálkozási szokásokat alakítsanak ki, először neked kell megértened és megtanulnod, miről szól ez.  

Tőled látják a példát, te adsz nekik enni, így ez csak közösen, családi szinten fog működni.  

Felmérésünkből az is kiderült, hogy a felnőttek helytelen táplálkozási szokásai öröklődnek és megmutatkoznak a gyermekek táplálkozásában is. Ezért szülőként, étkezési szokásaid kialakítása kiemelkedő jelentőséggel bír gyerekeid egészségének biztosításában is. 

Te milyen példát mutatsz?

Gyerek
A gyerekek jobban figyelnek, mint gondolnád. A táplálkozásban is. És amit eltanulnak tőled, az egész felnőttkorukra hatással lehet. Hozd ki a helyzetből a legtöbbet, alapozd meg az egészséges felnőttkort! Tippjeinkkel és receptjeinkkel egyszerűbb lesz, mint gondolnád.
gyerekek táplálkozási szokásai

Mit és mennyit egyenek a gyerekek?

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége gyerekek számára is elkészítette táplálkozási ajánlását, az OKOSTÁNYÉR® -t, mely segít eligazodni a napi ajánlott energiabeviteli mennyiség mellett az egyes élelmiszercsoportok megfelelő arányában is.  

Kutatásunk eredményei azt mutatják, hogy a magyar 4-10 éves gyerekek nem fogyasztanak megfelelő mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt, emellett rostbevitelük is elmarad az ajánlottól. Ugyanakkor a gyerekek zsírfogyasztása lényegesen magasabb, mint a javasolt, ugyanez vonatkozik a sóbevitelünkre is. Ezek pedig a kiegyensúlyozott táplálkozás alappillérei. Nem elég azt figyelni, hogy mennyit esznek a gyerekek, az is fontos, hogy mit.

Mit tegyél, ha túlsúlyos a gyerek?

Gyerek
Úgy érzed, túlsúlyos esetleg elhízott? Ezekkel a tippekkel sokat tehetsz a gyerekek normál testtömegének elérése és egészségük megőrzése érdekében.
Mit tegyél, ha túlsúlyos a gyerek?

Tippek, hogy egyszerűbb legyen az alapok elsajátítása 

Előfordulhat, hogy a gyerekek nem elég nyitottak bizonyos alapanyagokra. Ne add fel, legyél kitartó és kísérletezz bátran! Tudtad, hogy egy gyereknél egy új íz elfogadása kb. 8 alkalom után alakul ki, a felnőtteknél pedig ez duplája is lehet?

Lesd el tippjeinket kapcsolódó cikkünkből

Kiváló, hatásos módszer a közös főzés is! A közös főzés ugyanis segíthet a gyerekeknek jobban megismerni az egészségesebb alapanyagokat, zöldségeket, gyümölcsöket. Ez persze csak akkor lesz így, ha olyan fogásokat készítetek közösen, amik sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmaznak. A közös főzések alkalmával is részesítsd előnyben az ilyen recepteket!

Próbáljátok ki ezeket a recepteket!

Ha közös főzés, neked is rögtön egy klassz rágcsálnivaló elkészítése jut eszedbe? Bár szuper gyümölcsös és rostban gazdag receptek között is válogathattok, amik beilleszthetők a kiegyensúlyozott étrendbe, ne feledd, hogy zöldséges fogások mennyire fontos szerepet töltenek be az egészséges táplálkozásban!  

Nagyobb gyerekekre nyugodtan bízhatsz zöldséghámozást, a kisebbek pedig szívesen fogják a zöldségfasírt masszáját összekeverni vagy egy „újragondolt” rántott husit (link a receptforradalom cikkre) panírozni.

Sajtos cukkinifasírt

cukkinifasírt
Kívül roppanós, belül lágyan olvad benne a sajt, és sütőben sül.

Hozzávalók

  • 2 bögre reszelt, alaposan kinyomkodott cukkini (kb. 2 közepes méretű cukkiniből lesz ennyi)
  • 1 ¼ bögre pankó morzsa
  • 1 bögre reszelt sajt
  • 1 tojás
  • 1 nagyobb vöröshagyma apróra vágva
  • 1 csokor kapor apróra vágva
  • 1 tk MAGGI fokhagymás fűszerkeverék
  • só ízlés szerint

Elkészítés

  1. A reszelt cukkinit alaposan nyomkodd ki. Nagyon fontos, hogy a cukkini jól ki legyen nyomkodva, különben levet ereszt, és a fasírtok szét fognak esni. Ha biztosra akarsz menni, miután lereszelted, enyhén besózod, és hagyod állni kb 10 percig. Így már magától is jó sok levet kiereszt, ekkor pedig elkezdheted addig nyomkodni a tenyeredben, míg tényleg nem tudsz belőle mit kipréselni.
  2. A hozzávalókat alaposan keverd össze, gyúrd masszává.
  3. A masszából formázz golyókat (kb. 1 evőkanálnyi massza legyen egy golyó), és tedd sütőpapírral bélelt tepsire.
  4. 200 fokra előmelegített sütőben süsd aranybarnára. Ez kb. 30 perc. Félidőben fordíts meg a fasírtokat, hogy mindegyik oldaluk jól megpiruljon.

Kakaós-banános muffin

Étkezés
Kakaós-banános muffin
Mutasd meg a gyerekeknek, hogyan lehet a szépséghibás, de még fogyasztható alapanyagokat ügyesen felhasználni ahelyett, hogy kidobnátok!
Annyira egyszerű elkészíteni, hogy nyugodtan bevonhatod a gyerekeket is!

Mozogjatok! 

A rendszeres mozgás nélkülözhetetlen egészségünk szempontjából, és az elhízás megelőzésében is segíthet. Felmérésünkből az látszik, hogy a túlsúlyos gyerekek nem csak az energiabevitelük magasabb, de általában kevesebbet is mozognak. Ez pedig egyenes út az elhízáshoz. Szervezzetek olyan családi programokat, amik átmozgatnak! Kiránduljatok, sétáljatok nagyokat, menjetek biciklizni! Ha nincs lehetőségetek kimozdulni, mozogjatok a lakásban! Hullahopp verseny vagy közös tánc? Rengeteg olyan lehetőség létezik, amik úgy mozgatnak meg, hogy közben remekül szórakoztok.

*Forrás: Nestlé az Egészségesebb Gyerekekért: 4-10 éves gyermekek táplálkozás és fizikai aktivitás felmérés (2021)